Reklama

Wróg numer jeden

Wróg numer jeden

23.09.2013
Czyta się kilka minut
Ksiądz Władysław Lazar, więziony przez KGB, wyrasta na głównego wroga białoruskich władz. Prezydent Łukaszenka mówi, że dla „szpiega” nie będzie litości. To precedens: nigdy duchowny katolicki nie trafił za kraty pod takim zarzutem. Jak mu pomóc?
Ks. Władysław Lazar – jedno z niewielu dostępnych jego zdjęć Fot. CATHOLIC.BY
A

Aresztowanie księdza Władysława Lazara – trzy miesiące temu – to dziś jedna z bardziej tajemniczych spraw na Białorusi. Duchowny, sprawujący posługę w małej białoruskiej miejscowości – nie głoszący politycznych kazań, niczym nie wyróżniający się spośród innych księży katolickich – nagle zostaje oskarżony o zdradę państwa.
Jak słyszymy, ze względu na bezpieczeństwo kapłana trudno uzyskać informacje nawet na temat kroków, które w jego sprawie podejmuje Kościół, a może też polskie ministerstwo spraw zagranicznych – ksiądz Lazar jest obywatelem Białorusi, ale Polakiem z pochodzenia i posiada Kartę Polaka. Powstaje pytanie: jak mu pomóc? I co mu grozi?
Najwięcej o sprawie duchownego można dowiedzieć się od jego rodziny – choć i to tylko strzępki informacji. Zaraz po aresztowaniu rodzina szukała pomocy i chętnie kontaktowała się z dziennikarzami. Dziś widać, że bliscy księdza...

12610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]