Natura nie jest tania
Jason W. Moore, historyk gospodarczy i socjolog: Wrogiem planety nie jest „rozwój” ani „wzrost”. Problemem jest bardzo konkretny „rozwój kapitalistyczny” i bardzo konkretny „wzrost kapitalistyczny”.
Natura nie jest tania
Jason W. Moore, historyk gospodarczy i socjolog: Wrogiem planety nie jest „rozwój” ani „wzrost”. Problemem jest bardzo konkretny „rozwój kapitalistyczny” i bardzo konkretny „wzrost kapitalistyczny”.
Ładowanie...
JASON W. MOORE: Dokładnie tak. Stawianie realnego problemu kryzysu klimatycznego w kategoriach ludzie kontra natura jest nieprawdziwe, a na dodatek szkodliwe. Nie należę jednak do tych, którzy twierdzą, że kryzysu klimatycznego nie ma. Przeciwnie. Uważam, że jest. I to poważny.
Ale trudno nie zauważyć, że dzisiejsza wzmożona debata na temat środowiska naturalnego opiera się na złudnym ekologizmie [po angielsku environmentalism – red.].
Czyli na przekonaniu, że natura istniała sobie spokojnie, ale przyszedł zły człowiek i zaczął niszczyć. Ekologiści wskazują zazwyczaj na rewolucję przemysłową – czyli na XVIII i XIX wiek – jako na moment, w którym działanie tego zewnętrznego aktora, człowieka, zaczęło być groźne. Głównie z powodu...
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]