Reklama

Nastrój

Nastrój

03.01.2012
Czyta się kilka minut
Żelazny puklerz nastrojów świata, jakim są kandelabry z płonącymi świecami, bywa konstrukcją żałosną, gdy się nie staramy. Inną jest świeca płonąca nastrojowo, ale jakże częściej bywa, że to tylko kapiący wosk i dym, i nic więcej. Walka o nastrój jest znakiem firmowym ludzkości. Brak nastroju niweczy wspaniałe jadłospisy, aromaty win czy zapachy kawowe. Wiersz nastrojowy uchodzi w licznych kręgach za ideał, jakże jednak często szczekliwa recytacja ów nastrój rujnuje. Podobnie rzecz ma się z pieśnią. Gdy ściska nas tęsknota, słuchamy pieśni tęsknych, gdy mamy nastrój marszowy, idziemy na defiladę. I choć nastrój defiladowy wydaje się odporny na neurozy, wydaje się czerstwy i niezniszczalny, to jakże często ryje w nim destrukcyjne korytarze wirus groteski. Widzieliśmy w tym roku mnóstwo marszy zniszczonych groteskowymi klimatami.
E

Elementarnym tworzywem nastroju zimowego - pierwszym z brzegu - jest padający w Wigilię śnieg. Gdy nie pada, nastrój siada, i wie to każde dziecko i każdy dorosły, w którym dziecko drzemie, a drzemie w każdym. Wigilia bez śniegu napawa smutkiem i skłania do rozmyślań o dziurach ozonowych, co samo w sobie wydaje się szalenie niestosowne i nieklimatyczne. Nastrojem wiosennym rządzą kwitnące jabłonki, letnim sianokosy, jesiennym płonące ogniska na kartofliskach. I ten komplet, mimo wszystkich osiągnięć cywilizacyjnych, się nie zmienia. Życie wśród nastrojów jest skomplikowane. Zwłaszcza gdy otacza nas nastrój grozy. Inną grozą wieje w mieście, inną na wsi. Do nastroju kryzysowego miejskiego potrzeba komentarza, są to często strzałki koloru czerwonego, wskazujące gospodarczy dołek. Wiejskie lęki wyłażą zza stodoły i wyzierają z konarów wierzb płaczących. Tak to - w dużym skrócie...

2067

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]