Reklama

Nadzieja na nieznane

Nadzieja na nieznane

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Wiadomość o tym, że nie żyje, była jak cios obuchem w głowę. A przecież w jakimś sensie nas na nią przygotował. Pisał o nadziei, która „nadaje śmierci inny, nowy sens”.
N

Na pierwsze spotkanie umówiliśmy się w hotelu Bristol. Zszedł na dół w szarych dżinsach, białej, starannie zmiętej koszuli i ciemnych okularach. Zza tych okularów uważnie mi się przyglądał. Dziwne uczucie: nie widziałem jego oczu, ale czułem na sobie ich przenikliwe spojrzenie. Kilka miesięcy później pisał już do mnie w listach „Drogi Stary”, a ja odpowiadałem: „Drogi Wuju”.
Wtedy, podczas naszego pierwszego spotkania, opowiedział mi, jak latem 1980 r. Tischner, z którym był zaprzyjaźniony, zabrał go do Castel Gandolfo na seminarium organizowane przez prof. Jerzego Janika. Kiedy szli do Papieża na Mszę, przyszło mu na myśl, że może wypadałoby też przystąpić do komunii. „Mówię do Józka: »Może byś mnie teraz wyspowiadał?«. Popatrzył na mnie uważnie – a było wtedy na tej sesji jeszcze trzech innych księży – i mówi: »Wiesz, idź lepiej do Życińskiego«. Odeszliśmy z Życińskim na bok...

10703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]