Reklama

Sprawa naszej godności

Sprawa naszej godności

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Umarli mówią, stanowią jakieś mniej lub bardziej określone zobowiązania - pisał w »Filozofii dramatu« ks. Józef Tischner. - Niekiedy umarli zobowiązują mocniej niż żywi. U grobu zmarłego człowiek uświadamia sobie, że jest dziedzicem. Co znaczy: być dziedzicem? Znaczy przede wszystkim: mieć udział w godnościach tych, którzy byli przed nami. Kontynuując, kontynuujemy przede wszystkim godność.
I

Ilekroć czytam te słowa, powraca do mnie obraz cmentarza w Łopusznej: grób Księdza przykryty nieregularną, kamienną płytą, krzyż - najpierw drewniany, a potem żelazny, kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego, kwiaty, świece... Przez ostatnie pięć lat zaglądałem tu wielokrotnie. Rzadko zdarzało się, żebym przy grobie był sam.

Idea godności

“Kontynuując, kontynuujemy przede wszystkim godność". Czym jest godność? Nie sposób nie przyznać, że słowo to jest wieloznaczne. A jednak poza tą wieloznacznością kryje się jakaś wspólna intuicja. Wiemy, kiedy ktoś narusza lub poniża godność drugiego człowieka. Czujemy też, że nie wystarczy mieć rację, ale należy tak tej racji dowodzić, żeby godność drugiego nie ucierpiała. “Pytanie o sens godności człowieka stało się pytaniem naszych czasów - pisał w 1986 r. ks. Tischner na łamach “W...

19953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]