Reklama

Ładowanie...

Na przedpolach Mosulu

11.12.2016
Czyta się kilka minut
Bitwa o to irackie miasto dopiero się zaczyna. Coraz więcej mieszkańców usiłuje je więc opuścić, by schronić się przed walkami. Ale ucieczka to loteria – prawdziwa gra ze śmiercią.
Obóz dla uchodźców z Mosulu w Hassan Sham. Północny Irak, listopad 2016 r. Fot. Felipe Dana / AP / EAST NEWS
K

Kiedy iracki rząd zapowiedział „wyzwolenie” Mosulu, tego największego miasta w kraju, które od lata 2014 r. pozostaje pod kontrolą bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS), Umm Mohammed szczerze się ucieszyła. – Miałam ochotę wybiec z domu na ulicę i rozdawać wszystkim naokoło słodycze – tak kobieta opisuje dziś swoje ówczesne odczucia.

Rzeczywiście, już wkrótce wydawało się, że wyzwolenie jest bliskie. Miesiąc temu żołnierze ze Złotej Dywizji – elitarnej jednostki armii irackiej, wyszkolonej przez Amerykanów – wkroczyli do Gogjali na wschodnich przedmieściach Mosulu. „Nareszcie! – powiedziała sobie w duchu Umm Mohammed. – Nareszcie koszmar się skończył!”.

Przez ponad dwa lata Umm Mohammed, matka siedmiorga dzieci, prawie nie opuszczała domu. Wolała się nie narażać na zaczepki i przygany ze strony ekstremistów z IS. – Od głowy aż po stopy musiałyśmy całkiem zakrywać...

10344

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]