Reklama

Na odejście Tony'ego Blaira

Na odejście Tony'ego Blaira

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Pamiętam entuzjazm, który towarzyszył Blairowi od pierwszych dni rządzenia. W latach 90. mieszkałem w Wielkiej Brytanii i byłem świadkiem zauroczenia tego kraju nowym premierem. Polityka była jego żywiołem i pasją. Służenie społeczeństwu, bezinteresowność, siła ideałów - wszystko to sprawiało, że Blair jawił się jako fantastyczny przywódca i wyborcy ufali jego partii i Blairowi osobiście nawet wtedy, gdy prasa zaczęła ujawniać pierwsze afery korupcyjne. Nie zakłóciło to optymizmu na Wyspach, a pielęgnowanie przez Blaira związków Partii Pracy z gwiazdami showbiznesu doprowadziło do upowszechnienia się hasła "luzackiej Brytanii" (cool Britania) jako odtrutki na archaiczny wizerunek Brytyjczyków i ich kraju.
O

Odchodząc w tym tygodniu z urzędu, Blair zostawia bogaty dorobek, a kluczowe wydają się dwie sprawy. W polityce zagranicznej to "doktryna Blaira", która zakłada, że państwa demokratyczne mają obowiązek prowadzenia interwencji w tych regionach świata, gdzie łamane są prawa człowieka i panuje tyrania. Choć Blair odchodzi głównie z powodu fiaska interwencji irackiej, to nie zapominajmy, że był on obok Clintona najgorętszym zwolennikiem ataku na Serbię w obronie Albańczyków z Kosowa. Interwencja sił brytyjskich przyczyniła się też do wstrzymania niezwykle krwawej wojny w Sierra Leone w Afryce. Drugim osiągnięciem Blaira jest "doktryna Nowej Partii Pracy", która stała się inspiracją dla demokratycznych partii socjalistycznych i socjaldemokratycznych. Blair pogodził brytyjską lewicę z wolnym rynkiem, usuwając z programu partii choćby wezwanie do szerokiej nacjonalizacji. Rewolucja...

1394

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]