Reklama

Na Krakowskim Przedmieściu

Na Krakowskim Przedmieściu

12.04.2011
Czyta się kilka minut
10 kwietnia 2010 r. w tłumie przed Pałacem Prezydenckim pojawił się Artur Żmijewski. Zaczął filmować. Potem wielokrotnie wracał. Był też w Krakowie i w Smoleńsku. Rozmawiał z Polakami i z Rosjanami. Tak powstała 55-minutowa "Katastrofa".
Kadr z filmu Artura Żmijewskiego "Katastrofa" / fot. dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal
W

W pierwszych kadrach widzimy stołeczne Krakowskie Przedmieście. Ludzie zaczynają się gromadzić pod Pałacem Prezydenckim, harcerze krzątają się wśród kwiatów i płonących zniczy. Kamera wyszukuje zdjęcia pary prezydenckiej. Obraz jest przerywany przebitkami z ekranu telewizora informującymi o katastrofie smoleńskiej. Wracamy pod pałac. Tłum gęstnieje. W pobliskim kościele i pod pałacem trwają modlitwy.

Mijają kolejne dni. Artur Żmijewski robi zdjęcia na trasie przejazdu trumien z ciałami ofiar ulicami Warszawy. Pokazuje ogromną kolejkę stojącą pod pałacem, by oddać hołd zmarłemu Prezydentowi. Jest podczas Mszy na Placu Piłsudskiego i ceremonii pogrzebowej na Wawelu.

Powstaje zapis żałoby. Oficjalnej, ale przede wszystkim indywidualnej. Widzimy ludzi, którzy próbują się odnaleźć w tej sytuacji, gdy rytuały świeckiego państwa i liberalnej...

7963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]