Reklama

Ładowanie...

Polskość zmieszana

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Wystawa „Późna polskość” to próba przyjrzenia się naszej tożsamości. Ważna, intrygująca, ale też kontrowersyjna – bo opisanie polskości w jej ostatnich dekadach jest zamiarem karkołomnym.
Oskar Dawicki, „To nie jest flaga”, 2014 r. Maciej Zaniewski / fotografia dzięki uprzejmości galerii Raster, Warszawa
W

W czasach, w których niemalże każda forma aktywności jest opisywana słowem „polskość”, użycie go w tytule wystawy może budzić nieufność. Trzeba jednak przyznać, że propozycja U-jazdowskiego (taką nazwą od niedawna posługuje się Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) znacznie wykracza poza ramy klasycznej wystawy. Towarzyszy jej rozbudowany program dyskusji, wykładów i projekcji, a nawet specjalne edycje internetowego pisma „Obieg”.

Sama wystawa, przygotowana przez Ewę Gorządek i Stacha Szabłowskiego, jest bardzo obszerna (zgromadzono na niej ponad setkę prac) i wykracza poza obszar sztuk wizualnych. Jej integralną częścią uczyniono dwa „eseje wizualne”. Pierwszy, Jakuba Majmurka, opowiada o polskości poprzez film. Drugi, autorstwa Tomasza Platy, łączy prace współczesnych artystów z zapisami głośnych spektakli teatralnych powstałych po 1989 r., poczynając od Jerzego...

13043

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]