Reklama

Polskość zmieszana

Polskość zmieszana

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Wystawa „Późna polskość” to próba przyjrzenia się naszej tożsamości. Ważna, intrygująca, ale też kontrowersyjna – bo opisanie polskości w jej ostatnich dekadach jest zamiarem karkołomnym.
Oskar Dawicki, „To nie jest flaga”, 2014 r. Maciej Zaniewski / fotografia dzięki uprzejmości galerii Raster, Warszawa
W

W czasach, w których niemalże każda forma aktywności jest opisywana słowem „polskość”, użycie go w tytule wystawy może budzić nieufność. Trzeba jednak przyznać, że propozycja U-jazdowskiego (taką nazwą od niedawna posługuje się Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) znacznie wykracza poza ramy klasycznej wystawy. Towarzyszy jej rozbudowany program dyskusji, wykładów i projekcji, a nawet specjalne edycje internetowego pisma „Obieg”.

Sama wystawa, przygotowana przez Ewę Gorządek i Stacha Szabłowskiego, jest bardzo obszerna (zgromadzono na niej ponad setkę prac) i wykracza poza obszar sztuk wizualnych. Jej integralną częścią uczyniono dwa „eseje wizualne”. Pierwszy, Jakuba Majmurka, opowiada o polskości poprzez film. Drugi, autorstwa Tomasza Platy, łączy prace współczesnych artystów z zapisami głośnych spektakli teatralnych powstałych po 1989 r., poczynając od Jerzego...

13043

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]