Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Polskość zmieszana

Polskość zmieszana

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Wystawa „Późna polskość” to próba przyjrzenia się naszej tożsamości. Ważna, intrygująca, ale też kontrowersyjna – bo opisanie polskości w jej ostatnich dekadach jest zamiarem karkołomnym.
Oskar Dawicki, „To nie jest flaga”, 2014 r. Maciej Zaniewski / fotografia dzięki uprzejmości galerii Raster, Warszawa
W

W czasach, w których niemalże każda forma aktywności jest opisywana słowem „polskość”, użycie go w tytule wystawy może budzić nieufność. Trzeba jednak przyznać, że propozycja U-jazdowskiego (taką nazwą od niedawna posługuje się Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) znacznie wykracza poza ramy klasycznej wystawy. Towarzyszy jej rozbudowany program dyskusji, wykładów i projekcji, a nawet specjalne edycje internetowego pisma „Obieg”.

Sama wystawa, przygotowana przez Ewę Gorządek i Stacha Szabłowskiego, jest bardzo obszerna (zgromadzono na niej ponad setkę prac) i wykracza poza obszar sztuk wizualnych. Jej integralną częścią uczyniono dwa „eseje wizualne”. Pierwszy, Jakuba Majmurka, opowiada o polskości poprzez film. Drugi, autorstwa Tomasza Platy, łączy prace współczesnych artystów z zapisami głośnych spektakli teatralnych powstałych po 1989 r., poczynając od Jerzego...

13043

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]