Reklama

Na barykady, dzieci ochocze!

Na barykady, dzieci ochocze!

19.01.2007
Czyta się kilka minut
Napisał do mnie kiedyś jeden z czytelników, spędzający akurat czas w więzieniu. Oburzył się na mój felieton o Masłowskiej, bo nie podzielał moich na jej temat sądów. Napisał wtedy, że powinienem mniej czytać Hegla, a więcej "kostycznego Kanta", być może wtedy moja władza sądzenia okazałaby się mniej dialektyczna. Najpierw ucieszyłem się, że "Tygodnik" czytają nie tylko w kurii biskupiej, potem wziąłem sobie do serca radę uważnego czytelnika. Odłożyłem Hegla i do poduszki czytam teraz Kanta. Spodobało mi się - retorycznie - jedno zwłaszcza zdanie. "Mężowie o wybitnych umysłach i szerokich horyzontach! Poważam wasze talenty i miłe mi jest wasze uwrażliwienie na człowieka. Ale czy zastanowiliście się dobrze, co czynicie i do czego mogą doprowadzić wasze ataki na rozum? Bez wątpienia pragniecie, by wolność myślenia nie poniosła najmniejszego uszczerbku, gdyż bez niej wnet nastałby koniec wzlotów waszego geniuszu". To zdanie, z artykułu "Co to znaczy: orientować się w myśleniu?", tak mi się spodobało, że je sobie zapisałem w kajeciku, czekając aż nożyce się odezwą. No i się odezwały.
O

Ockham miał brzytwę, nożyczki przypadły w udziale Slavojowi Žižkowi, idolowi najmłodszych komunardów, w którego wpatrują się jak w święty obrazek.

Ach, Žižek! Ach, humanity! Spotkałem go raz w życiu. Miał wykład w Ameryce, akurat tam byłem, więc pomyślałem: pójdę, zobaczę. Ale traf chciał, że tego samego dnia przed południem poszedłem do wspaniałej księgarni na campusie. I tam zobaczyłem niechlujnego, spoconego faceta z obłędem w oczach, który szalał w dziale książek przecenionych i z niewiarygodną łapczywością rzucał się na kolejne egzemplarze i pożerał je na moich oczach. Widok był straszny: jak pod koniec "Wielkiego żarcia" przynajmniej. Faceta bez trudu rozpoznałem i moje mieszczańskie cnoty pożenione z dobrym smakiem na wykład mi pójść już nie pozwoliły. Scena w Remainders Section była dla mnie potwierdzeniem filozoficznej działalności Žižka, żarłocznej...

6775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]