Reklama

Brzozowski. Reaktywacja

Brzozowski. Reaktywacja

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Jakub Momro: Tradycja Brzozowskiego jest istotna dla Cezarego Michalskiego i dla Sławomira Sierakowskiego, bo umożliwia zasypanie komunikacyjnego impasu między wąskim obiegiem akademii i wtórnością gazety.Marian Stala: Po raz kolejny stykam się z tym, że wybitnego myśliciela z przeszłości, zasługującego na poważne traktowanie ze względu na niego samego, traktuje się poważnie dlatego, że przypomina jakiś najnowszy trend filozoficzny.
Marian Stala i Jakub Momro /fot. Danuta Węgiel
J

Jakub Momro: Czy rzeczywiście mamy do czynienia z reaktywacją postaci i myśli Stanisława Brzozowskiego? Sławomir Sierakowski we wstępie do "Płomieni" twierdzi, że nadszedł czas na ponowną, odważną i twórczą lekturę jego pism. Tym bardziej że od opublikowania fundamentalnych studiów na temat dzieła autora "Legendy Młodej Polski" minęło sporo czasu.

Marian Stala: Powojenne zainteresowanie Brzozowskim, to z lat 60. i 70. poprzedniego wieku, było w gruncie rzeczy akademickie. Nie oddziaływało wyraźnie na życie publiczne czy szerzej pojętą kulturę. Nie przypominam sobie, by ówcześni politycy byli zaciekawieni myślą Brzozowskiego. Odmienność dzisiejszej sytuacji polega na tym, że to nazwisko zaczyna się pojawiać w dziennikach, że zaczynają go używać publicyści i politycy. W takim sensie to jest reaktywacja, nawiązanie do intensywnego oddziaływania...

16615

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]