Błazen i prorok na ubitej ziemi

Według Petersona nieustannie, każdego dnia wybieramy dobro lub zło. Według Žižka nasz wpływ na rzeczywistość to zaledwie iluzja, którą sprzedaje nam kapitalizm. W Wielki Piątek obaj staną twarzą w...

Reklama

Ładowanie...

Błazen i prorok na ubitej ziemi

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Według Petersona nieustannie, każdego dnia wybieramy dobro lub zło. Według Žižka nasz wpływ na rzeczywistość to zaledwie iluzja, którą sprzedaje nam kapitalizm. W Wielki Piątek obaj staną twarzą w twarz do boju o swoje racje.
Od lewej: Slavoj Žižek, Jordan Peterson EVERETT COLLECTION / EAST NEWS // LARS PEHRSON / SVENSKA DAGBLADET / FORUM
T

Trzy tysiące biletów wyprzedało się błyskawicznie, ale na portalach aukcyjnych można jeszcze upolować pojedyncze sztuki. Ceny zaczynają się od 200 dolarów. W internecie istne szaleństwo. Obstawianie zwycięzcy, starcia między grupkami fanów, memy i pełne oburzenia tweety. 19 kwietnia w Toronto! Najgorętszy pojedynek tej wiosny nie odbędzie się między bokserami ani piłkarzami, tylko między...

No właśnie. Kim właściwie są Slavoj Žižek i Jordan Peterson – bohaterowie wyczekiwanego starcia tytanów? Naukowcami? Filozofami? Celebrytami? Ich szumnie zapowiadane spotkanie to nie tylko okazja, żeby przedstawić zawodników i ich dotychczasowe osiągnięcia, lecz przede wszystkim świetny pretekst, by spytać: co to dziś znaczy być intelektualistą? Jakie role czy wręcz maski mogą przybrać ci, którzy chcieliby z powodzeniem zmieniać świat myślą, przebić się na zatłoczonym rynku idei, inspirować...

16033

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]