Reklama

Myślozbrodnia

Myślozbrodnia

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Nocny pociąg ruszył powoli z paryskiej stacji. Wagony klasy trzeciej pełne były bardzo młodych, bardzo niedożywionych i tandetnie ubranych ludzi.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara

„Na każdym postoju wyskakiwali w pośpiechu , żeby kupić tanie wina, a potem zasypiali na podłodze, tworząc coś w rodzaju piramidy”.

Wszyscy wierzyli w socjalizm i jechali, by karabinami wspierać hiszpańską republikę. Jednym z nich był Brytyjczyk Eric Arthur Blair – dziennikarz, pisarz, trochę awanturnik. Z „romantycznej” wojny wrócił po niecałym roku, z bolesną raną postrzałową szyi i jeszcze bardziej boleśnie rozwianymi złudzeniami. Właśnie te rozwiane złudzenia „zmieniły” Erica Blaira w znanego nam George’a Orwella.

Walczył na froncie aragońskim, pisał „Hołd dla Katalonii”, a niejako przy okazji poznał, czym pachnie stalinizm stosowany. Okazało się, że na tej wojnie o pokój wszyscy republikanie są równi pod warunkiem, że należą do organizacji oraz bojówek wpieranych przez Kreml. Ci, co należą do innych frakcji, mają kłopot. Nawet to, że walczą na froncie z faszystami...

4945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

I, niestety, teraz powróci na nią moda.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]