Reklama

Myśli na nowy wiek

Myśli na nowy wiek

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Bohdan Paczowski: ŚCIEŻKI –

– wędrując, pozostawiamy ślady na ścieżkach, ale i przebyte ścieżki pozostawiają ślad w naszej myśli i wyobraźni. Prowadzą nas ku staraniu o pełniejsze widzenie, odczuwanie i rozumienie świata.
Strawestowałem słowa Bohdana Paczowskiego z wprowadzenia do nowej książki, bo dobrze oddają istotę jego pisarstwa. Punktem wyjścia jest tu z reguły spotkanie – z miejscem, krajobrazem, dziełem sztuki, tekstem, ideą. Dzięki zdolności przenikliwego widzenia i rozległej wiedzy patrzącego staje się ono początkiem wędrówki myśli, pomaga odsłonić ukryte struktury. Istotna jest przecież sieć powiązań, rozpostarta zarówno w czasie, pomiędzy epokami, jak i pomiędzy poszczególnymi zjawiskami kultury. Zerwanie tej łączności mogłoby się okazać śmiertelną chorobą.
„W roku 1900 w dopiero co zbudowanym paryskim Grand Palais prezydent III Republiki, ministrowie, paryżanie i goście...

4278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]