Reklama

Architektura i miejsce

Architektura i miejsce

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Architektura high-tech w formie tak doktrynalnie czystej jak Centrum Pompidou należy już do historii. Centrum ma w sobie jednak archaiczny urok postarzałego promu kosmicznego, który mimo że rdzewieje i skrzypi, płynie dalej, trwając nieruchomo w czasie i w przestrzeni wielkiego miasta.
Centrum Pompidou w Paryżu
P

Przez dziesięć lat wracałem późnym wieczorem z pracowni ulicą Beaubourg, wzdłuż tylnej fasady Centrum Pompidou, i za każdym razem wyłaniała się po mojej prawej ręce jaśniejąca okrętową bielą i żywymi kolorami, ogromna, obca miastu zjawa. Nowy budynek był intruzem w przestrzeni Paryża, ale jego obraz, ożywiony mnóstwem szczegółów, stalowych ścięgien, krzyżulców, rur, schodów, wind i odlanych w stali potężnych ramion, dopełniał się jednak na swój sposób z różnorodnym pejzażem paryskiej ulicy. Odmienność jego postaci, która mogła rzeczywiście wydawać się jakąś tajemną fabryką, oburzała jednych, innych cieszyła nowością. Tworzyła niepowtarzalny znak miejsca, do którego zmierzały później tłumy, nie tylko z Paryża i z Francji, ale z całego świata.

Przenikanie sztuk

Dziś propozycję zburzenia Centrum Pompidou uznano by za równą...

17273

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]