Reklama

Lars Danielsson & Leszek Możdżer, „Pasodoble”

Lars Danielsson & Leszek Możdżer, „Pasodoble”

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Jeszcze kilka lat temu Leszek Możdżer był pierwszym niepokornym krajowej pianistyki - dziś aspiruje do grona dostarczycieli stylowej muzycznej konfekcji. "Pasodoble" to płyta skrojona pod gust masowego słuchacza, dająca mu iluzję obcowania ze sztuką wysoką i wyrafinowaną.
M

Możdżer i kontrabasista Lars Danielsson (autor większości kompozycji) proponują przeważnie ze wszech miar komunikatywne, nastrojowe, a niekiedy nieznośnie rzewne tematy. Zakorzenione w tradycji lirycznej jazzowej pianistyki, czasem subtelnie romantyzujące albo ocierające się o impresjonizm, innym razem odwołujące się do spuścizny ludowej czy też bazujące na wyrazistych, jakby zaczerpniętych ze współczesnej popowej bądź rockowej sceny motywach. Często oba instrumenty - bywa, że delikatnie (również elektronicznie) preparowane - pełnią funkcję melodyczną. W kilku utworach pojawia się sentymentalne zawodzenie wiolonczeli. Swój koloryt wnoszą także czelesta i harmonium.

Artystom nie można odmówić wykonawczego kunsztu - wspaniale panują nad dynamiką, zwraca uwagę nienaganna artykulacja oraz krystaliczne brzmienie instrumentów. Potrafią umiejętnie, z dużą...

1323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]