Reklama

Lars Danielsson & Leszek Możdżer, „Pasodoble”

Lars Danielsson & Leszek Możdżer, „Pasodoble”

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Jeszcze kilka lat temu Leszek Możdżer był pierwszym niepokornym krajowej pianistyki - dziś aspiruje do grona dostarczycieli stylowej muzycznej konfekcji. "Pasodoble" to płyta skrojona pod gust masowego słuchacza, dająca mu iluzję obcowania ze sztuką wysoką i wyrafinowaną.
M

Możdżer i kontrabasista Lars Danielsson (autor większości kompozycji) proponują przeważnie ze wszech miar komunikatywne, nastrojowe, a niekiedy nieznośnie rzewne tematy. Zakorzenione w tradycji lirycznej jazzowej pianistyki, czasem subtelnie romantyzujące albo ocierające się o impresjonizm, innym razem odwołujące się do spuścizny ludowej czy też bazujące na wyrazistych, jakby zaczerpniętych ze współczesnej popowej bądź rockowej sceny motywach. Często oba instrumenty - bywa, że delikatnie (również elektronicznie) preparowane - pełnią funkcję melodyczną. W kilku utworach pojawia się sentymentalne zawodzenie wiolonczeli. Swój koloryt wnoszą także czelesta i harmonium.

Artystom nie można odmówić wykonawczego kunsztu - wspaniale panują nad dynamiką, zwraca uwagę nienaganna artykulacja oraz krystaliczne brzmienie instrumentów. Potrafią umiejętnie, z dużą...

1323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]