Reklama

Ładowanie...

Murale w Grybowie

Murale w Grybowie

07.09.2020
Czyta się kilka minut
„Cichy Memoriał – Grybowska Saga” – to nazwa projektu lokalnych aktywistów pracujących na rzecz przywrócenia pamięci o dawnych mieszkańcach Grybowa.
KAMIL KMAK / STOWARZYSZENIE „SAGA GRYBÓW”
S

Seria murali upamiętnia postaci z historii miasta. Portrety, które możemy oglądać na ścianach budynków, to: Maria Studnicka, działaczka z początku XX wieku, Franciszek Paszek „Kmicic”, partyzant; rodzina Gottlobów, ofiary Zagłady oraz Jan i Janina Dębowscy, ofiary zbrodni katyńskiej. Autorem murali jest Arkadiusz Andrejkow (na zdjęciu). ©


Czytaj także reportaż Jacka Tarana z Grybowa: Co piątek przyjeżdżał do Grybowa Hamann, szef gestapo z Nowego Sącza. Raz przyjechał, był ubrany nie w mundur, ale w zgrzebne ubranie, marynarkę i czapkę z lnu. Kogo na ulicy spotkał, jakiego Żyda, to zastrzelił. Pamiętam ten dzień, tu gdzie się przechodziło od Ziółki do Żydowskiej uliczki, to kogo spotkał, tego strzelał. Całą noc było słychać krzyki”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]