Reklama

Schody

Schody

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Górskie uzdrowisko Rabka pięknieje, a jednocześnie odkrywa na nowo swoją krwawą historię wojenną.
Rabka, była dzielnica żydowska: schody do nieistniejącej już synagogi / fot. Tomasz Wiech
N

Niskie schody przy rabczańskiej ulicy Gilówka, mało reprezentacyjnym fragmencie kurortu - budownictwo komunalne, psy na łańcuchach, zagrzybione domy, krzywy asfalt - czekały na odkrycie prawie 70 lat.

Nikt z miejscowych nie pamięta, jak to było po wojnie. Przy Gilówce nie mieszka bowiem towarzystwo, które można byłoby posądzić o prowadzenie pamiętników. W każdym razie dawno temu ktoś musiał je zasypać, przywieźć ziemi i gruzu, żeby skryły się przed oczami rabczan w oczekiwaniu na lepsze czasy. A może to ziemia ze wzgórza sama postanowiła pochłonąć resztki historii? Prawdy na razie nie znamy. Wiadomo tylko, że pozostały niezasypane cztery stopnie prowadzące nie wiadomo dokąd. Szerokie na 2,5 metra, z dwoma prostokątnymi podestami z cementu.

Na tych stopniach minęło całe dzieciństwo Narcyza Listkowskiego. Narcyz, obecnie elektryk w Warszawie i ...

17103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]