Reklama

Ładowanie...

Indie: Czas kolorów

Indie: Czas kolorów

13.03.2023
Czyta się kilka minut
Wiosna w Indiach przychodzi wraz z pełnią księżyca w miesiącu phalguna. Wtedy rozpoczyna się święto radości holi.
/ TAMAL SHEE / SOPA / GETTY IMAGES
W

Ważną częścią jego obchodów jest wzajemne obsypywanie się kolorowymi barwnikami – dziś sztucznymi, ale kiedyś pozyskiwanymi z zakwitających właśnie kwiatów. Popularne są także ofiary z kwiatów drzewa aśoka, symbolizujących miłość fizyczną, oraz ludowe przyśpiewki o obscenicznej treści. Holi to również święto wybaczania wrogom. Festiwale kolorów, nawiązujące do holi i posypywania się wielobarwnymi proszkami, są coraz popularniejsze w Europie, ale ich obchody pozbawione są zazwyczaj kontekstu religijnego. Na zdjęciu: miasto Howrah w Indiach, 7 marca 2023 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Czas kolorów ”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]