Reklama

Moro i Mistrz

Moro i Mistrz

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Sala sądowa była obita ciemnym drzewem. Witraże przedstawiały różne czynności związane z rolnictwem, oranie wołami, strzyżenie owiec, przepędzanie stada krów przez rzekę. Grube szkło nie przepuszczało słońca i już od rana trzeba było zapalać lampy.
P

Posiedzeniu przewodniczył sędzia Smith, prawnik o długim doświadczeniu, w ubiegłym wieku jego ojciec prowadził tu kancelarię notarialną. Lewa powieka opadała mu do połowy oka, wydawać by się mogło, że Smith drzemie. Ale było to wrażenie zwodnicze. Wspaniale umiał się Smith pastwić nad świadkami i udowadniać im, że “sami sobie zaprzeczają". Przyspieszona personalna transformacja nie objęła go dotąd. Czarny prawnik nie przyjąłby tu posady, nie chciałby sam siebie skazać na zesłanie. Miasteczko leżało zbyt daleko od centrum, dojazd pogarszały niskie mosty, rok w rok zrywane przez powódź.

- Nazwisko oskarżonego?

W ławce uniósł się młody człowiek ubrany z wielką starannością. Miał na sobie ciemny krawat, twee-dową marynarkę. Zwrócił głowę w stronę pytającego.

- Moro - rzekł.

- Tytuły?

- Jakie tytuły...

19074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]