Reklama

Mocarstwo, którego (jeszcze) nie ma

Mocarstwo, którego (jeszcze) nie ma

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Jeśli kiedyś pojawi się nowe państwo - zjednoczona Korea - będzie to regionalne mocarstwo i ósma potęga gospodarcza świata. Jeśli, bo wizja zjednoczenia obu Korei jest dziś abstrakcyjna. Mimo to analitycy kreślą scenariusze: jak zjednoczenie może wyglądać i jakie będą jego skutki.
D

Dynastia Kimów trzyma się mocno: tak wygląda sytuacja w Korei Północnej, jeśli wierzyć państwowej agencji informacyjnej KCNA. Na początku czerwca wysłała ona w świat wieść, że w stolicy Pjongjangu obradowało Najwyższe Zgromadzenie Ludowe, tamtejszy parlament. Ponieważ zbiera się ono raz w roku, by zatwierdzić decyzje przywódcy Kim Dzong Ila, a w tym roku już obradowało - była to wieść niezwykła. Równie niezwykłe było to, iż jedyny punkt stanowiło zatwierdzenie nowego przewodniczącego Narodowej Komisji Obrony. Został nim Jang Song-thaek, prywatnie szwagier Kima.

To kolejny etap operacji przekazania władzy: po ojcu miałby ją przejąć Kim Dzong Un, najmłodszy syn Kim Dzong Ila. Ale że jest on niedoświadczony, sprawujący kontrolę nad armią wujek miałby być dlań oparciem, a początkowo wręcz regentem. W ten sposób ster rządów przeszedłby w ręce trzeciego już...

14878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]