Reklama

Moc pragnienia

Moc pragnienia

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Wybory prezydenckie mają zdecydowanie największy urok spośród wszystkich wyborów nam dostępnych. Nie głosuje się wreszcie na magmowate zestawy ludzi przypadkowych, o niejasnych pragnieniach i kompetencjach.
C

Czymże jest kandydat, dajmy na to, na posła bądź radnego dzielnicowego, znajdujący się na szarym końcu listy wyborczej, ułożonej przez nie wiadomo kogo, wedle nieznanego nam klucza? Powiedzmy sobie szczerze: jest on nikim. Bez obrazy, ale jest on w tym sensie nikim, że jest taki sam jak my wszyscy. Jest szalenie szarym typem, szarym popielicowo, zajmującym się wycinkowo analizowaniem najbliższej przestrzeni, praktykującym teoretyzowanie w załatwianiu spraw najprostszych i doraźnych, a zatem jest nikim właśnie. Brak łaknienia absolutnie najwyższych urzędów i godności, upubliczniony obecnością na takiej liście i w takim jej miejscu, musi budzić raczej obojętność lub współczucie każdego, komu najbliższym obrazem jest widzenie siebie samego nie na dole, a na szczycie białych schodów, patrzącym łaskawie bądź surowo, po ojcowsku, na pozdrawiające go nieprzebrane tłumy. Każdego, kto mniema...

4068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak Wy to robicie tam pod Wawelem, że rodzą Wam się takie wybitne osobowości w polityce jak Andrzej Duda ? Jak Wy to robicie tam pod Wawelem, że udaje Wam się ich nie dostrzegać ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]