Moc kwantów
Moc kwantów
O osiągnięciu „kwantowej supremacji” i narodzinach nowej epoki w informatyce zespół kierowany przez Johna Martinisa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara i pracownika Google’a poinformował w „Nature”.
Klasyczne komputery dokonują obliczeń na bitach, które mogą przyjąć tylko jeden z dwóch stanów (tradycyjnie 1 lub 0), „bit” kwantowy (tzw. kubit) może przyjmować również stany pośrednie. To trochę tak, jak gdyby zastąpić proste przełączniki pokrętłami. Ta dodatkowa swoboda oznacza możliwość wykonywania obliczeń, które w świecie bitów są niewyobrażalnie żmudne.
Na razie urządzenie Google’a nie rozwiązało żadnego istotnego problemu matematycznego – badaczom chodziło o pokazanie, jakie możliwości w nim drzemią, i udowodnienie, że kwantowe komputery mogą występować w fizycznej rzeczywistości – a nie tylko na kartce papieru.
Inżynierowie z firmy IBM, także pracującej nad komputerem kwantowym, twierdzą w artykule, który nie został jeszcze opublikowany w recenzowanym czasopiśmie naukowym, że problem wybrany do testów mógłby zostać rozwiązany przez klasyczne komputery znacznie szybciej – w czasie 2,5 dni – gdyby zastosowano w nich inny algorytm. To wciąż oznaczałoby jednak, że komputery kwantowe znacznie przeważają nad klasycznymi – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że powstał dopiero pierwszy prototyp. ©
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]