Reklama

Ładowanie...

Młodzi gniewni

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Mieli swoje gry komputerowe, książki fantasy, internet, kluby, do czasu gdy w ubiegłym roku założyli Inicjatywę Uczniowską i zaczęli protestować przeciwko politykom. Nigdy dotąd nie było w wolnej Polsce tak spontanicznych i tak gwałtownych demonstracji gimnazjalistów i licealistów. Żaden z ministrów edukacji nie spotkał się z taką nienawiścią ze strony uczniów.
fot. S. Pęczek - Agencja Gazeta
T

Ta część warszawskiego śródmieścia, gdzie spotyka się Inicjatywa Uczniowska, nigdy nie była zbyt bezpieczna. Niegdyś mieścił się tu złoty trójkąt, zwany warszawskim Pigalakiem. Na Pięknej, Wspólnej, Poznańskiej spotkać można było kobiety żyjące nocą, ale i teraz nie jest lepiej, bo chodniki ścielą się od ulotek agencji towarzyskich, a po zmroku obcy wciąż unikają zapuszczania się na nieoświetlone podwórka.

W jednym z takich podwórek mieści się "Czarna Emilka", miejsce spotkań alterglobalistów, anarchistów i IU - Inicjatywy Uczniowskiej właśnie. Aby tu trafić, trzeba skręcić w ponurą bramę tuż za wysokim murem ambasady Maroka, minąć odrapaną figurkę Jezusa i znaleźć drzwi do maleńkiej sutereny. Żadnych napisów, żadnych wskazówek. Jedynie podpici mężczyźni w bramie mogą wskazać legendarny wśród anarchistów lokal.

Trzy dni po bitwie...

14031

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]