Reklama

Ładowanie...

Fabryka biernych

14.10.2013
Czyta się kilka minut
„Każdy sobie” – to jeden z ideałów wychowawczych polskiej edukacji. I główna przyczyna bezradności wobec korytarzowej kultury pięści.
il. Zygmunt Januszewski
I

Idziemy po was” – wypalił podczas jednej z konferencji prasowych minister Bartłomiej Sienkiewicz, adresując te słowa do białostockich skinheadów, odpowiedzialnych za powtarzające się w tym mieście akty przemocy z ksenofobią w tle. Zdanie szefa MSW zdążyło przez kilka miesięcy obrosnąć dwiema legendami. Wedle „białej” mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym aktem odwagi i zwróceniem uwagi na problem dotąd lekceważony. Według „czarnej” – wzmacnianej niekończącymi się dowcipami – z klasycznym urzędniczym stroszeniem piór, za którym nie idą żadne działania.
Z pewnością na konferencji Sienkiewicza powiało nowym. Oto minister-inteligent wypowiada wojnę bandytom, przy innej okazji mówiąc jeszcze o monopolu państwa na przemoc. Wzywa wręcz półświatek – że użyjemy języka ze szkolnego korytarza – do pojedynku „na klaty”. Problem w tym, że dostarcza w ten sposób tylko części odpowiedzi na...

14933

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]