Reklama

Misterium czy jarmark

Misterium czy jarmark

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Sejm odrzucił dwa projekty ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym. Teraz PO złoży kolejną propozycję, ale pamiętajmy, że dodatkowe dni wolne niosą konsekwencje kulturowe, religijne i społeczne.
P

Po raz pierwszy obywatelski projekt ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy upadł w październiku ubiegłego roku. Wówczas podpisało się pod nim ponad 600 tys. osób. Gdy Jerzy Kropiwnicki, główny orędownik pomysłu, złożył projekt ponownie, widniało pod nim już ponad milion nazwisk. Trudno zignorować potrzeby tak licznej grupy ludzi. Za przywróceniem dnia wolnego w Trzech Króli jest podobno ok. 60 proc. Polaków. To święto ma w Polsce swoją długą i ugruntowaną tradycję. Należy do najstarszych i najważniejszych świąt kościelnych, zostało zniesione jako dzień wolny w roku 1960, a dzisiaj jest świętem o randze państwowej zarówno w krajach o tradycji katolickiej (Hiszpania, Włochy), jak i protestanckiej (Szwecja, Finlandia).

Argumentacja wydaje się jasna. Świętowanie w kontekście religii katolickiej składa się z dwóch elementów: konieczności (...

7855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]