Reklama

Ministrantki kontra klerykalizm

Ministrantki kontra klerykalizm

19.10.2003
Czyta się kilka minut
Jeśli Watykan mówi “tak" dla posługi ministrantek, dlaczego tak trudno w Polsce wyobrazić sobie Eucharystię, podczas której wokół ołtarza ministrant, lektor czy akolita nie byłby płci męskiej? Czyżby chodziło tylko o kaprys lub rozeznanie lokalnych arcy- i duszpasterzy?.
A

A może kolejny raz sprawdzą się słowa Karla Ernsta von Baera (twórcy współczesnej embriologii), który zauważył, że nowe i wartościowe idee muszą być wpierw odrzucone jako błahe i pozbawione sensu; następnie określone jako wrogie religii, a ostatecznie uznane za wartościowe i prawdziwe, z zastrzeżeniem ze strony tych, którzy je początkowo odrzucali, że od początku zdawali sobie sprawę z ich ważności i użyteczności.

Nie wystarczy być księdzem, by mieć prawo arbitralnego powiedzenia “nie" kandydatce na ministrantkę. Takiej postawy nie uzasadniają przecież żadne argumenty teologiczne. Trudno uznać za “dowody rozstrzygające" argumenty psychologiczno-socjologiczne legitymizujące brak (także potrzeby) ministrantek możliwością wypierania przez nich ministrantów i spadkiem powołań. Elżbieta Adamiak w tekście “Dziewczyny przy ołtarzu" (“TP" nr 40/03) trafnie...

9724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]