Reklama

Ministerstwo internetu

Ministerstwo internetu

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Internet nie wyeliminował ani nie ograniczył kłamstw rosyjskich agitatorów. Nawet na Zachodzie.
il. Marek Adamik
8

8 września 2013 r., dzień wyborów mera Moskwy. W szranki z popieranym przez Kreml Siergiejem Sobianinem staje lider opozycji Aleksiej Nawalny. Głosowanie komentują na żywo użytkownicy Twittera. W pewnym momencie kilkudziesięciu z nich publikuje wpis o identycznej treści: „To najbardziej uczciwe wybory w historii”.
Przypadek? Raczej wpadka grupy kremlowskich propagandzistów, wysłanych do lokali wyborczych, aby zapełnić rosyjski internet „niezależnymi” relacjami z głosowania. Kazano im opublikować post, który dostaną sms-em od swojego zwierzchnika. Zapomniano dodać, aby nie robili tego w tej samej chwili.
Sprawa wyszła na jaw, kiedy „Nowa Gazeta” opisała historię kobiety, którą w dniach poprzedzających wybory zaproszono na rozmowę o pracę do pewnej daczy na przedmieściach Petersburga. Zobaczyła tam kilkanaście komputerów i młodych ludzi, w dwóch pokojach: w pierwszym...

8485

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]