Reklama

„Mieliśmy szczęście: mieliśmy Havla”

„Mieliśmy szczęście: mieliśmy Havla”

02.02.2003
Czyta się kilka minut
W

W świecie krasnoludków
Karel Hvizdala

Moja generacja jest o 5-10 lat młodsza od Havla. To niewiele, ale różni nas jedno zasadnicze doświadczenie: Havel wyrastał jeszcze w świecie sprzed zwycięstwa totalitaryzmu i Auschwitz, podczas gdy najstarsi z nas zaczynali dostrzegać świat dopiero pod koniec wojny, kiedy wszystko wyglądało inaczej. Sam jak tylko skończyła się wojna, wyjrzałem z naszego rodzinnego schronu i z zachwytem przyglądałem się ogrodowi. Był biały od obandażowanych rosyjskich żołnierzy, którzy odpoczywali między azaliami. Całymi dniami. Tylko w nocy, kiedy wioska spała, wyprawiali się na łowy. Z okolicznych ogródków kradli gipsowe krasnoludki. Potem zniknęli. Zostawili jednak po sobie niespodziankę: po każdym chyba Rosjaninie został mi przynajmniej jeden krasnoludek w czerwonej czapce.

To samo wrażenie mam z lat 1948 [przejęcie władzy...

22558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]