Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Miejsce przyjemne

Wyrosło z marzenia o powszechnej równości, niechęci do religii i kapitalizmu. Po pół wieku w najsłynniejszym utopijnym mieście świata nie brakuje tylko jednego: komercji.

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Miejsce przyjemne

Miejsce przyjemne

z Auroville (Indie)
21.01.2019
Czyta się kilka minut
Wyrosło z marzenia o powszechnej równości, niechęci do religii i kapitalizmu. Po pół wieku w najsłynniejszym utopijnym mieście świata nie brakuje tylko jednego: komercji.
Wschód słońca nad Matrimandirem, głównym miejscem medytacji w Auroville. HANS BLOSSEY / BEW
J

Jest piękny, słoneczny dzień w lutym 1968 r. Na archiwalnych zdjęciach widać, jak ludzie usypują postument z ziemi przywiezionej z rodzinnych stron. Wkrótce ich pochodzenie czy wyznanie stracą znaczenie. Przedstawiciele 124 krajów oraz 23 indyjskich stanów zebrali się, aby rozpocząć kolejny etap rozwoju ludzkości, tym razem bez wojen, przymusu czy ograniczeń – oparty na samorozwoju i jedności z boską siłą. Na pustkowiu, oprócz zgromadzonych i skąpej roślinności, widać samotne drzewo. To ono, zgodnie z wolą Matki, będzie wyznaczać początek Auroville.

W objęciach Matki

Dziś, ponad pół wieku po powstaniu ­Auroville, trudno rozpoznać miejsce tamtych wydarzeń. Ziemia podarowana przez indyjski rząd była uboga, a upalny klimat utrudniał pracę pierwszym osadnikom. Liczyła się jednak idea powszechnej równości i nadzieja na lepszą przyszłość.

Auroville powstało z...

12682

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]