Reklama

Między SPATiF-em i wieczernikiem

Między SPATiF-em i wieczernikiem

30.01.2007
Czyta się kilka minut
Obawiam się, że magnesem przyciągającym czytelników do "Ostatniej Wieczerzy będą rozmaite plotki czy paszkwile, których pisarz zawarł w swej powieści mnóstwo.
Maciej Świeszewski, "Ostatnia wieczerza" (fragment). Trzeci z lewej Paweł Huelle /fot. W. Jakubowski / KFP
P

Przed niespełna dwoma laty w kościele św. Jana w Gdańsku zaprezentowano wielkoformatowy obraz pędzla Macieja Świeszewskiego zatytułowany "Ostatnia Wieczerza". 10 lat wcześniej - bo tyle profesor gdańskiej ASP pracował nad obrazem - w Teatrze Wybrzeże odbyła się sesja fotograficzna z udziałem postaci, które zostały uwiecznione na malowidle. Do tych autentycznych i, co ważniejsze, gorących zdarzeń nawiązuje w swojej najnowszej powieści Paweł Huelle. Fakty należące do rzeczywistości pozaliterackiej są tu niezmiernie istotne, toteż najpierw godzi się skreślić - w trybie przypomnienia - kilkanaście zdań o wypadkach, które zainspirowały pisarza.

Gdańskie malowidło

Układ postaci na obrazie wzorowany jest na fresku Leonarda da Vinci: pośrodku długiego stołu zasiada Chrystus, po obu stronach siedzą apostołowie. Tym dwunastu postaciom...

16160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]