Reklama

Między Bogiem, biskupem a plebanem

Między Bogiem, biskupem a plebanem

31.08.2014
Czyta się kilka minut
Ksiądz Wojciech Lemański obnażył słabe strony polskiego Kościoła, nie dając się równocześnie wpasować w znany dotąd schemat „reformatora-buntownika”, który porzucił kapłaństwo.
Ksiądz Wojciech Lemański, Jasienica, maj 2013 r. Fot. Filip Klimaszewski dla „TP”
A

ARTUR SPORNIAK: Nagłośniony przez media spór między ks. Wojciechem Lemańskim a abp. Henrykiem Hoserem polaryzuje Polaków. Ostatecznie jednak nie wiadomo, o co w nim chodzi.
KS. JACEK PRUSAK SJ: Funkcjonują co najmniej dwie narracje. Jedna mówi, że mamy do czynienia z osobistym sporem duchownych, z których jeden ma władzę, zaś drugi jest popularny, a chodzi o poczucie krzywdy po jednej i drugiej stronie oraz o brak zdolności do wzajemnego przebaczenia. Druga głosi, że doszło do zderzenia dwóch wizji polskiego Kościoła: jednej reprezentowanej przez ks. Lemańskiego, drugiej reprezentowanej przez abp. Hosera i jego kurię, w której charyzmat zmierzył się z władzą, ale wygrała instytucja, a nie ożywiający ją duch.
 Sądzę, że w każdej z tych interpretacji jest część prawdy, ale nie wpisuje się ona w schemat „krystaliczny Lemański – diaboliczny...

13943

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]