Reklama

Miara wyznaczona złu

Miara wyznaczona złu

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Piąta książka Papieża. Nie encyklika czy adhortacja apostolska. Po prostu książka. Zdążyliśmy przywyknąć do tego, że Papież pisze książki, tak jak przywykliśmy do jego podróży i innych wydarzeń, które w obyczajach papiestwa są bez precedensu.
T

Te nowości dobrze przystają do stylu naszego czasu i dlatego nikogo nie rażą. Przeciwnie: szybko przestają być sensacją i są traktowane jako rzeczy oczywiste. Tym bardziej, że książki Jana Pawła II są w istocie bardzo bliskie papieskim wyprawom na narty czy w góry, bo wyrażają potrzebę uczestnictwa w zwykłym życiu - uczestnictwa zwyczajnego, a nie pontyfikalnego. Oczywiście, papież to papież, także na nartach i na okładce książki. Z drugiej strony na stoku może jak każdy narciarz upaść, a nawet złamać nogę. Kiedy publikuje książkę, jak każdy inny autor wydaje na pożarcie czytelnikom i krytykom swoje przemyślenia. W pisaniu nikt autora zastąpić nie może. Oddać w ręce ludzi swoją książkę to wydać się na ich łaskę i niełaskę.

Czas dojrzewania

Zwłaszcza taką książkę jak “Pamięć i tożsamość". Autor udostępnia w niej “prywatne"...

10484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]