Reklama

Mentalność oblężonej twierdzy

Mentalność oblężonej twierdzy

12.08.2007
Czyta się kilka minut
MSP - Młoda Sztuka z Polski. Ta nazwa, marketingowo trafiona, jest przecież marką towaru eksportowego. A co z "eksportem wewnętrznym, by przypomnieć cudowny peerelowski oksymoron?.
Edward Dwurnik "Krakusypokaztacomata", 2005. Fot.M.Gardulski
D

Dzisiejsza sztuka polska ma się świetnie, tak dobrze, jak jeszcze nigdy dotąd - przekonuje Adam Mazur w dyskusji "Tygodnika Powszechnego". Nie jest to tylko tak zwany "młodzieńczy optymizm". Pogląd podobny wyraża także ktoś, kto od ponad pół wieku nie tylko o sztuce polskiej pisze, ale ją aktywnie współtworzy - profesor Mieczysław Porębski. Ten optymizm można więc tylko z radością podzielić.

Zwodnicze samozadowolenie

Rzeczywiście, mamy "celebrities" operujących w globalnym art world - i jest ich niemało. Program "Znaki czasu", wbrew obawom nadal realizowany, przełamał wieloletni zastój w zakupach sztuki współczesnej przez instytucje kultury. Dodać do tego można działania kilku domów aukcyjnych, które wiedząc, gdzie stoją konfitury, wyszły poza coraz marniejsze zasoby Kossaków i Malczewskich i zaczęły handlować sztuką...

9175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]