Reklama

Mentalność oblężonej twierdzy

Mentalność oblężonej twierdzy

12.08.2007
Czyta się kilka minut
MSP - Młoda Sztuka z Polski. Ta nazwa, marketingowo trafiona, jest przecież marką towaru eksportowego. A co z "eksportem wewnętrznym, by przypomnieć cudowny peerelowski oksymoron?.
Edward Dwurnik "Krakusypokaztacomata", 2005. Fot.M.Gardulski
D

Dzisiejsza sztuka polska ma się świetnie, tak dobrze, jak jeszcze nigdy dotąd - przekonuje Adam Mazur w dyskusji "Tygodnika Powszechnego". Nie jest to tylko tak zwany "młodzieńczy optymizm". Pogląd podobny wyraża także ktoś, kto od ponad pół wieku nie tylko o sztuce polskiej pisze, ale ją aktywnie współtworzy - profesor Mieczysław Porębski. Ten optymizm można więc tylko z radością podzielić.

Zwodnicze samozadowolenie

Rzeczywiście, mamy "celebrities" operujących w globalnym art world - i jest ich niemało. Program "Znaki czasu", wbrew obawom nadal realizowany, przełamał wieloletni zastój w zakupach sztuki współczesnej przez instytucje kultury. Dodać do tego można działania kilku domów aukcyjnych, które wiedząc, gdzie stoją konfitury, wyszły poza coraz marniejsze zasoby Kossaków i Malczewskich i zaczęły handlować sztuką...

9175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]