Reklama

Efekt Sasnala

Efekt Sasnala

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Wielu czytelników "Tygodnika Powszechnego zaskoczyć może informacja, że artystą, którego międzynarodowe grono ekspertów uznało za "numer jeden na liście najbardziej utalentowanych twórców współczesnych, jest malarz z Tarnowa, którego prace można było kupić kilka lat temu w krakowskiej galerii za kilkaset złotych.
Wilhelm Sasnal, „Adam”, 2002
D

Dziś za jeden obraz Wilhelma Sasnala, bo o nim mowa, kolekcjonerzy i muzea światowe są w stanie zapłacić 400 tys. dolarów - a ceny wciąż rosną. Argument ekonomiczny, przyznajmy, niezbyt wyszukany, ma tę zaletę, że nie tylko porusza skażoną kapitalizmem wyobraźnię współczesnych, lecz pokazuje również skalę przewartościowania i impet, z jakim młodzi polscy artyści wdarli się w ciągu ostatnich lat na globalną scenę sztuki, pozostawiając w tyle zde­zorientowaną krajową publiczność.

Symptomatyczne przesunięcie, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach - które najwyraźniej zaznaczyło się w "efekcie Sasnala", polegającym na zdobyciu wiodącej pozycji na międzynarodowej scenie przez artystę z głębokiej prowincji - można opisać jako odejście od lokalnego konte­kstu sztuki tworzonej w Europie Centralnej w kierunku produkcji nieodbiegającej pod względem formalnym i...

7235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]