Reklama

"Dawna świetność" i demokracja

"Dawna świetność" i demokracja

01.08.2006
Czyta się kilka minut
Jakiś czas temu w Warszawie przedmiotem sporu między władzami miasta i dzielnicy a środowiskami kombatanckimi stało się zasłonięcie przez ekrany dźwiękochłonne pomnika wzniesionego przy Trasie AK. Pomnik, poświęcony "Obrońcom Ojczyzny, dopełnia, a może przede wszystkim przypomina nazwę trasy (potocznie nazywanej Toruńską).
fot. M. Poprzęcka
N

Na skutek skarg mieszkańców Trasa, pełniąca częściowo funkcje obwodnicy miasta i bardzo uciążliwa, jest stopniowo obudowywana wyciszającymi ekranami. Ekrany wszakże zasłaniają pomnik, co budzi protesty dawnych akowców. Fakt, że mamy do czynienia z pomnikiem, a nie z samym tylko "obiektem artystycznym", tylko sprawę komplikuje, bo nasyca emocjami. Mieszkańcy żądają ekranów. Kombatanci przeciwko nim protestują. Obie strony powołują się na swoje prawa i obie mają swoje racje.

Sytuacja zatem obrazuje "konflikt w łonie demokracji". Konflikt wskazujący, że przestrzeń czy sfera publiczna - będąca od lat przedmiotem wysoce zideologizowanych i zantagonizowanych dyskusji - nie jest jednolita, ale przeciwnie, jest polem niezliczonych, często sprzecznych interesów. Za sprawą obecności architektury i sztuki w przestrzeni publicznej kwestie artystyczne znalazły się w...

8070

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]