Reklama

Melduję się z życzeniami, Panie Prezydencie

Melduję się z życzeniami, Panie Prezydencie

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Zbliżają się święta, a jeszcze przed nimi zaprzysiężenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podwójna więc okazja, by złożyć życzenia. Nie prywatne i nie tylko dla głowy państwa. Są to również życzenia dla Polski z okazji wyboru nowego prezydenta. Bowiem od niego, od władzy, którą symbolizuje, zależą w jakiejś części nasze szanse na najbliższe lata.
Lech Kaczyński i Aleksander Smolar przed wykładem kandydata na prezydenta w Fundacji Batorego, 19 września 2005
P

Pańska prezydentura i rządy PiS wzbudzają wielkie nadzieje w dużej części społeczeństwa. Są też one dla części społeczeństwa źródłem poważnego niepokoju. I proszę mi wierzyć: nie tylko wśród złodziei, cwaniaków, ubeków i aparatczyków PZPR. Zresztą, nadzieje zwolenników mogą się okazać dla Waszego obozu bardziej niebezpieczne od obaw, niepokoju drugiej Polski. Ona bowiem może tylko utwierdzić się w czarnych oczekiwaniach albo też przyznać, że po wyborach nadmiernie dramatyzowała. Rozczarowanie Waszych zwolenników będzie znacznie bardziej destabilizujące i demoralizujące.

Nie ukrywam, że poglądy lokują mnie wśród przedstawicieli tej "drugiej Polski". Moje życzenia, jak najbardziej szczere, są próbą pozytywnego sformułowania żywionych w niej obaw. Bo przecież nie składamy życzeń - poza zdawkowym: "wszystkiego najlepszego" - gdy chodzi o miłe fakty, które i tak...

29701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]