Reklama

Medytacje papieża-poety

Medytacje papieża-poety

z Watykanu
12.01.2003
Czyta się kilka minut
Stolica Apostolska potwierdziła informację o ukończonym właśnie przez Papieża poemacie. Czternastostronicowy utwór Jana Pawła II ukaże się już w nadchodzących miesiącach, nakładem wydawnictwa archidiecezji krakowskiej.
W

Wtajemniczeni mówią, że to swego rodzaju duchowy testament. Choć może trafniejsze byłoby określenie: medytacje Jana Pawła II. I tak prawdopodobnie będzie brzmiał podtytuł papieskiego dzieła. A tytuł? Współpracownicy Papieża mówią: „Tryptyk rzymski”. Nie ma też wątpliwości co do podpisu: autorem jest Jan Paweł II, nie - jak sugerowała część komentatorów - Karol Wojtyła.

Ojciec Święty rozpoczął pisanie dzieła w czasie letnich wakacji w Castel Gandolfo. Zanim podyktował tych 14 stron siostrze Eufrozynie (sekretarce), napisał je ręcznie - białym wierszem. Poemat czytali na razie tylko najbliżsi polscy współpracownicy i przyjaciele Papieża. Jego powstanie było utrzymywane w tajemnicy, m.in. dlatego, iż sam autor długo zastanawiał się nad publikacją. Ostateczna wersja utworu powstała w listopadzie. Wtedy też do Rzymu został zaproszony krakowski publicysta i poeta Marek Skwarnicki...

4041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]