Reklama

Mea culpa

Mea culpa

06.06.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 23 / 2016

​W artykule „Pani Anna” o Annie Turowiczowej znalazły się treści, które dzięki informacjom od jej najbliższych muszę sprostować. Pani Anna pobierała nauki w szkole sióstr niepokalanek w Jazłowcu, a nie w Szymanowie. K.I. Gałczyński nigdy nie odwiedził Goszyc. Gościem Turowiczów bywał przed wojną w Krakowie (w mieszkaniu przy al. Słowackiego) i po wojnie (na Lenartowicza). Kazimierz Wyka w czasie wojny nie należał do tych, którzy – jak napisałem – „znaleźli tam [w Goszycach – red.] schronienie”, choć Goszyce rzeczywiście w czasie wojny odwiedzał (mieszkał w Krzeszowicach). Ukochane przez p. Annę romańskie kościoły, które obfotografowała i o których opowiadała, znajdują się nie w Normandii, lecz w Burgundii. Przyszły papież odwiedzał Turowiczów nie tylko jako ksiądz, ale także jako biskup, arcybiskup i kardynał.
Niestety, zbyt zaufałem własnym wspomnieniom opowieści zasłyszanych w domu Turowiczów. Mea culpa. Przepraszam.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]