Reklama

Pani Anna

Pani Anna

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Choć z pozoru wycofana, łatwo nawiązywała kontakty z ludźmi, stając się dla nich bliska. Dziś przypada setna rocznica urodzin Anny Turowiczowej.
Anna Gąsiorowska i Jerzy Turowicz, druga połowa lat 30. XX w. Fot. Archiwum „Tygodnika Powszechnego”
G

Gdyby żyła, poszlibyśmy z kwiatami i butelką chianti na ul. Lenartowicza 3, na wysokie trzecie piętro. Może zresztą pojechalibyśmy do Goszyc, gdyby tam wróciła. Urodziła się (7 czerwca sto lat temu) w Krakowie, została ochrzczona u karmelitów „na Piasku”. Ojcem chrzestnym był, we własnej osobie, marszałek Józef Piłsudski. Dobrze znał jej rodziców. Matka Zofia z Zawiszów Gąsiorowska (II voto Kernowa, zm. 1971 r.) była współzałożycielką Drużyn Strzeleckich i wywiadowczynią I Brygady Legionów. Ojciec, Janusz Gąsiorowski, żołnierz Legionów Polskich, w dwudziestoleciu międzywojennym został generałem Wojska Polskiego.

Dzieciństwo Anna spędziła w Goszycach, potem pobierała nauki w znakomitej szkoke sióstr niepokalanek w Jazłowcu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiowała historię, działała w Stowarzyszeniu Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie” (gdzie poznała Jerzego...

10413

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]