Reklama

Ładowanie...

Uśmiech Kirkora

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Redaktor i publicysta podejmujący najważniejsze dla Kościoła i Polski tematy, działacz katolicki i członek międzynarodowych organizacji, rozmówca i korespondent Papieża... Oglądany z tej perspektywy, Jerzy Turowicz jawi się - i słusznie - jako postać pomnikowa, człowiek, który wpłynął na kształt polskiego życia publicznego i polskiego katolicyzmu. W tym obrazie brakuje jednak czegoś istotnego. Nie tylko jego skromności, wręcz nieśmiałości - połączonej, kiedy było trzeba, ze zdolnością do stanowczych rozstrzygnięć - i jego uśmiechu. Przede wszystkim jego wielkiej pasji, jaką były literatura i sztuka.
P

Pamiętasz? - kiedyś wpadłeś do domu z rozwianym szalikiem, rzuciłeś się do szuflady, w której leżały pieniądze, wziąłeś, co było, nic mi nie powiedziałeś, wypadłeś i zaraz wróciłeś z pierwszą porcją »Skiry«. To genewskie wydawnictwo książek o sztuce... Kupił wszystko, co było w krakowskim MPiK-u" - wspomina Anna Turowiczowa w rozmowie z Barbarą N. Łopieńską. A Jerzy Turowicz dorzuca, i niemal słychać jego westchnienie: "Cudowne albumy". Za Peerelu tego rodzaju wydawnictwa, sprowadzane w mikroskopijnych ilościach do księgarń Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, kosztowały zawrotne sumy - a u państwa Turowiczów nigdy się nie przelewało.

W pamięci powracają obrazy: Jerzy Turowicz na kolejnej wystawie Grupy Krakowskiej w Krzysztoforach, na premierze w Starym Teatrze, na pokazie nowego filmu Bergmana, Antonioniego, Felliniego czy Wendersa. Oczywiście w Piwnicy...

17195

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]