Reklama

Uśmiech Kirkora

Uśmiech Kirkora

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Redaktor i publicysta podejmujący najważniejsze dla Kościoła i Polski tematy, działacz katolicki i członek międzynarodowych organizacji, rozmówca i korespondent Papieża... Oglądany z tej perspektywy, Jerzy Turowicz jawi się - i słusznie - jako postać pomnikowa, człowiek, który wpłynął na kształt polskiego życia publicznego i polskiego katolicyzmu. W tym obrazie brakuje jednak czegoś istotnego. Nie tylko jego skromności, wręcz nieśmiałości - połączonej, kiedy było trzeba, ze zdolnością do stanowczych rozstrzygnięć - i jego uśmiechu. Przede wszystkim jego wielkiej pasji, jaką były literatura i sztuka.
P

Pamiętasz? - kiedyś wpadłeś do domu z rozwianym szalikiem, rzuciłeś się do szuflady, w której leżały pieniądze, wziąłeś, co było, nic mi nie powiedziałeś, wypadłeś i zaraz wróciłeś z pierwszą porcją »Skiry«. To genewskie wydawnictwo książek o sztuce... Kupił wszystko, co było w krakowskim MPiK-u" - wspomina Anna Turowiczowa w rozmowie z Barbarą N. Łopieńską. A Jerzy Turowicz dorzuca, i niemal słychać jego westchnienie: "Cudowne albumy". Za Peerelu tego rodzaju wydawnictwa, sprowadzane w mikroskopijnych ilościach do księgarń Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, kosztowały zawrotne sumy - a u państwa Turowiczów nigdy się nie przelewało.

W pamięci powracają obrazy: Jerzy Turowicz na kolejnej wystawie Grupy Krakowskiej w Krzysztoforach, na premierze w Starym Teatrze, na pokazie nowego filmu Bergmana, Antonioniego, Felliniego czy Wendersa. Oczywiście w Piwnicy...

17195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]