Reklama

Matki z drugiej linii frontu

Matki z drugiej linii frontu

04.07.2016
Czyta się kilka minut
Wojna niesie śmierć. Ale dla wielu kobiet z Donbasu czas wojny to także początek nowego życia. Samotne matki walczą o nie każdego dnia.
Julia prowadzi zajęcia z arteterapii dla dzieci cierpiących na stres wojenny. Fot. Marta Zdzieborska
M

Mijał trzeci miesiąc walk, gdy 18-letnia Liza dostała skierowanie do szpitala w rodzinnym Szachtarsku, 50-tysięcznym ośrodku górniczym w Zagłębiu Donieckim, blisko granicy z Rosją. Powód: zagrożona ciąża. I choć w szpitalu był tylko jeden ginekolog, Liza wiedziała, że tak będzie bezpieczniej – dla niej i dziecka.

– W kolejnych tygodniach na oddziale przybywało ciężarnych. Niektóre, jak ja, były za Ukrainą. Inne za separatystami. A jeszcze inne nie mieszały się – wspomina. – Chcąc nie chcąc, kłóciłyśmy się godzinami. I krzyczałyśmy przerażone, gdy w okolicy znów było słychać wybuchy. Czasem myślę, że miałyśmy ogromne szczęście. Do kontrolowanego przez separatystów szpitala przyjmowano głównie prorosyjskich bojówkarzy i ich żony. My, zwykłe kobiety, byłyśmy na szarym końcu. Aż nie chce się wierzyć, że wytrwałam tam pół roku.

Dla kogo urodzisz?

Ale...

16946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]