Reklama

Matka Teresa średniowiecza

Matka Teresa średniowiecza

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Rozbudzała fantazję współczesnych. O mało której kobiecie czasów średniowiecznych wiemy tak wiele jak o niej: Elżbieta, landgrafini Turyngii, jest pierwowzorem działalności charytatywnej.
N

Nie ma w Niemczech miejsca bardziej niemieckiego niż średniowieczny zamek Wartburg. Patetyczny i poetycki, uwieczniany setki razy w obrazach i słowach. Zaklęta w kamieniu metafora cnót rycerskich i dworskich pieśni miłosnych, krwi przelanej przez krzyżowców i ducha reformatorskiego - to wszystko symbolizuje licząca tysiąc lat warownia w sercu Lasu Turyńskiego, w sercu Niemiec.

W średniowieczu Wartburg był centrum politycznym i duchowym. Niemieccy krzyżowcy snuli tu plany wypraw do Ziemi Świętej. Panowie na zamku Wartburg uchodzili za mecenasów słynnych poetów, autorów dworskich pieśni miłosnych (Minnesänger). Potem, gdy rodziła się reformacja, warownia służyła jako schronienie ściganemu Marcinowi Lutrowi: tu przełożył Nowy Testament z greki na niemiecki, kładąc podwaliny pod literacką niemczyznę. Zamek opisywał Goethe; Wagner opiewał go w operze "Tannhäuser...

4003

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]