Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →
Zwiedzanie można zacząć od Poczdamu lub najbliższych okolic Drezna. W Poczdamie, w Brandenburgii, znajduje się rokokowy pałac Hohenzollernów Sanssouci wybudowany w 1747 r. Pałac w Poczdamie jest często przyrównywany do pałacu w Wersalu. Otoczona wspaniałymi ogrodami tarasowymi letnia rezydencja króla Prus Fryderyka II Wielkiego robi niesamowite wrażenie.
Ogrody pałacowe zajmują aż 287 hektarów, a pośród tego morza zieleni znajdziemy m.in.: Nowy Pałac, oranżerie, ogrodowy pawilon chiński. Poniżej tarasów zbudowano fontannę i rozstawiono marmurowe rzeźby Apolla, Jowisza, Marsa, Wenus, Merkurego, Diany, Junony i Minerwy.

Sanssouci jest jednym z najstarszych muzeów wnętrz pałacowych w Niemczech. Jedno z pomieszczeń nazwano Pokojem Woltera. Francuski filozof miał gościć w pałacu na zaproszenie króla. Mimo fascynacji filozofią podzielanej przez obu panów, nie znaleźli wspólnego języka. Znajomość zakończyła się kłótnią.
Myśliwskie trofea
Nie mniejsze wrażenie na zwiedzających robi barokowy pałac na wodzie Moritzburg w pobliżu Drezna w Saksonii. Moritzburg skrywa największą europejską kolekcję trofeów myśliwskich.

Wybudowano go w latach 1542-46. Stał się ulubionym miejscem wypoczynku króla Polski i elektora Saksonii Augusta II Mocnego, który z rozmachem przebudował swoją rezydencję. W pałacu podziwiać możemy nie tylko poroża, ale równie okazałą kolekcję porcelany, zabytkowe meble, rzeźby i malarstwo.

Śladami Lutra i Goethego
W Turyngii, w pobliżu miasta Eisenach znajduje się warowny zamek Wartburg. Został zbudowany najprawdopodobniej ok. 1067 r. To w nim ukrywał się przed prześladowcami przez dziesięć miesięcy inicjator reformacji Marcin Luter, to tu przekładał Biblię z greki na język niemiecki.

Wielokrotnie gościł tu poeta Johann Wolfgang von Goethe. Richard Wagner umieścił akcję swojej najbardziej znanej opery „Tannhäuser” właśnie na zamku Wartburg. Nic dziwnego, że miejsce stało się jednym z symboli narodowych Niemiec. Obiekt od 1999 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO, był pierwszym niemieckim zamkiem warownym wpisanym na tę prestiżową listę.
Zamek Albrechtsburg w Miśni (Saksonia)
Kilkanaście kilometrów od Drezna, w mieście Miśnia nad Łabą na wzgórzu zamkowym wznosi się zamek biskupi, katedra św. Jana i św. Donata oraz najstarszy zamek rezydencyjny w Niemczech, Albrechtsburg.

Późnogotycki zamek wybudowany z końcem XV wieku stał się słynny chociażby z tego powodu, że to tutaj uruchomiono pierwszą w Europie manufakturę porcelany. Stało się tak na mocy dekretu króla Augusta II Mocnego w 1710 r.
W zamku można oglądnąć najpiękniejsze okazy słynnej na cały świat miśnieńskiej porcelany, która była tutaj produkowana przez ponad 150 lat. W zamku zachwycają też wielkoformatowe malowidła ścienne.
Pałac Charlottenburg w Berlinie
Letnia rezydencja Hohenzollernów. Jeden z obowiązkowych punktów na liście miejsc do odwiedzenia w Berlinie. Zespół pałacowo-parkowy, przepiękny pałac barokowy i inne budynki ulokowane na 55 hektarach. Do zwiedzania mamy tu Stary i Nowy Pałac, Pawilon Schinkla, Belweder i Mauzoleum Królowej Luizy.

Pałac Charlottenburg został wybudowany w końcu XVII wieku, był prezentem elektora Brandenburgii Fryderyka III dla żony Zofii Charlotty Hanowerskiej. W listopadzie 1918 r. w tym właśnie pałacu proklamowano powstanie Republiki Weimarskiej.
Zamek Augustusburg, Korona Rudaw (Saksonia)
W miejscowości Augustusburg, 15 km od Chemnitz w Saksonii, odnajdziemy renesansowy zamek. Został wybudowany w XVI wieku jako pałac myśliwski. W zamku znajduje się wystawa zabytkowych powozów, trofeów myśliwskich, a także... największe w Europie muzeum motocykli (Motorradmuseum).

To tu zjeżdżają fani dwóch kółek z całych Niemiec, ale także liczne grupy motocyklistów, fanów motoryzacji z Czech, Słowacji, Austrii i Polski. Kolekcja jednośladów liczy ponad 170 egzemplarzy, a najstarsze pojazdy pochodzą z 1885 r. To nie jedyna propozycja dla poszukiwaczy niezwykłych miejsc w Saksonii. Na pewno usłyszymy o słynnej twierdzy Königstein.
Twierdza Königstein (Saksonia)
„Saksońska bastylia”, górska twierdza w pobliżu miasta Königstein, wznosząca się majestatycznie na platformie skalnej Tafelberg nad rzeką Łabą. Istniejący od XIII wieku średniowieczny zamek warowny zaczęto w kolejnych wiekach przebudowywać na twierdzę. Ponad 50 budowli na 9,5 hektarach powierzchni; z koszarami, skarbcem, kościołem garnizonowym, domem komendanta, lochami, ogrodami i zbrojownią to dziś prawdziwe miasteczko zamknięte za warownymi murami. Zza murów twierdzy lub z windy panoramicznej roztacza się piękna panorama i niezwykłe widoki na Saską Szwajcarię.

Z ciekawostek historycznych: w 1813 r. inspekcji twierdzy dokonał sam Napoleon, dużo wcześniej, bo w 1698 i 1712 r. odwiedzał ją rosyjski car Piotr I. W różnych epokach i przez wiele lat twierdza stanowiła więzienie. W bastylii szczególnie mocne wrażenie na zwiedzających robią głęboka na 152,5 m studnia i olbrzymia, bogato zdobiona beczka na wino o pojemności 239 hektolitrów. To kopia oryginalnej beczki z 1819 r., której wykonanie zlecił elektor saski i król polski August II. Twierdza Königstein oferuje wiele atrakcji, można np. posłuchać koncertów organowych w kościele garnizonowym, w murach twierdzy nawet przenocować. Dzieci zaś mogą zwiedzać multimedialną wystawę „In lapide regis. Na królewskim kamieniu” w strojach z epoki.
Zamek Wernigerode (Saksonia-Anhalt)
Planując wycieczki i podróże po Niemczech nie sposób pominąć bajkowego zamku Wernigerode usytułowanego nad miasteczkiem Wernigerode w górach Harz. Zabytkową starówkę w Wernigerode umieszczono na liście UNESCO. Późnogotycki miejski ratusz z dwoma wieżyczkami i okoliczne domy są wybudowane w stylu szachulcowym. Przed ratuszem stoi neogotycka fontanna. Spacerując wąskimi uliczkami mijamy urocze podwórka i place jak z bajek, podziwiamy kolorowe domy, czegoż chcieć więcej?

Napotkać tu można nawet muzeum najmniejszego (o rozmiarach 3 na 4,20 m) domu – tzw. Kleinste Haus. Co roku w Wernigerode organizowany jest zlot czarownic. Wedle legend pełno ich było w górach Harz. Zamek, który dziś możemy oglądać, stoi w miejscu średniowiecznej budowli. Zamiast obronnego powstał zamek rezydencyjny w stylu barokowym i późnoniemieckiego historyzmu, liczący kilkadziesiąt komnat. Na jego dziedzińcu witają nas kamienne figury zwierząt. W salach i komnatach znajdują się oryginalne meble niemieckiej szlachty i kolekcja malarstwa. Między starówką miasta a zamkiem kursuje turystyczna kolejka i wozy konne.
Niezdobyta twierdza Falkenstein w górach Harz
Jednym z najtrudniejszych do zdobycia zamków była średniowieczna twierdza Falkenstein. Wybudowana w XII w. w lesistej okolicy, w górach Harz (na terenie obecnej Saksonii-Anhalt) miała być warownią nie do zdobycia.

Rezydowały tu familie von Falkenstein, potem von der Asseburg. Zamek odwiedzał Otto von Bismarck. Jesienią okoliczne dęby, klony i buki wybuchają feerią kolorów. Jesień to najpiękniejsza pora, by odwiedzić zamki oraz pałace w Niemczech.
Więcej informacji o niemieckich zamkach i pałacach na stronie: www.germany.travel
