Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Matka synów Zebedeusza

Matka synów Zebedeusza

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Ta kobieta zdaje się należeć do ulubionych postaci Mateusza. Jej imię pojawia się w ostatniej perykopie przed wjazdem Jezusa do Jerozolimy, zawierającej pouczenie o właściwych relacjach między Chrystusowymi uczennicami i uczniami w rodzącym się Kościele (Mt 20, 20-28), wymienia się ją także pośród kobiet, które zostały z Jezusem do końca (27, 56). Ewangelista Marek, którego tekst był podstawą pracy Mateusza, opowiedział jednak historię pierwszego fragmentu bez wspominania tej kobiety (por. Mk 10, 35-45).
O

Określenie “matka synów Zebedeusza" może wydawać się dziwne, ale nie z racji bezimienności kobiety. Przecież także inne wzmiankowane przez Mateusza kobiety dotknęła anonimowość. Chodzi o to, że tym razem kobietę określono nie jako “żonę Zebedeusza", co odpowiadałoby zwyczajowi, ale przez relację do trzech mężczyzn - dwóch synów i męża. Wydaje się zatem, że jej synowie musieli być znanymi postaciami w gminach, do których kierował Ewangelię Mateusz. Znanymi nie tylko jako “Jakub i Jan", ale właśnie jako “synowie Zebedeusza".

Pojawienie się matki może nas też zaskoczyć ze względu na przebieg poprzedzających spotkanie wydarzeń. Właściwie tekst może sugerować brak kobiet - rozmowa Jezusa z uczniami (rozdz. 16), przemienienie na górze - gdzie Jezus jest z Piotrem, Jakubem i Janem (rozdz. 17), dalsze uzdrowienia i pouczenia Jezusa (rozdz. 17-20). Skoro jednak...

3767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]