Reklama

Matka synów Zebedeusza

Matka synów Zebedeusza

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Ta kobieta zdaje się należeć do ulubionych postaci Mateusza. Jej imię pojawia się w ostatniej perykopie przed wjazdem Jezusa do Jerozolimy, zawierającej pouczenie o właściwych relacjach między Chrystusowymi uczennicami i uczniami w rodzącym się Kościele (Mt 20, 20-28), wymienia się ją także pośród kobiet, które zostały z Jezusem do końca (27, 56). Ewangelista Marek, którego tekst był podstawą pracy Mateusza, opowiedział jednak historię pierwszego fragmentu bez wspominania tej kobiety (por. Mk 10, 35-45).
O

Określenie “matka synów Zebedeusza" może wydawać się dziwne, ale nie z racji bezimienności kobiety. Przecież także inne wzmiankowane przez Mateusza kobiety dotknęła anonimowość. Chodzi o to, że tym razem kobietę określono nie jako “żonę Zebedeusza", co odpowiadałoby zwyczajowi, ale przez relację do trzech mężczyzn - dwóch synów i męża. Wydaje się zatem, że jej synowie musieli być znanymi postaciami w gminach, do których kierował Ewangelię Mateusz. Znanymi nie tylko jako “Jakub i Jan", ale właśnie jako “synowie Zebedeusza".

Pojawienie się matki może nas też zaskoczyć ze względu na przebieg poprzedzających spotkanie wydarzeń. Właściwie tekst może sugerować brak kobiet - rozmowa Jezusa z uczniami (rozdz. 16), przemienienie na górze - gdzie Jezus jest z Piotrem, Jakubem i Janem (rozdz. 17), dalsze uzdrowienia i pouczenia Jezusa (rozdz. 17-20). Skoro jednak...

3767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]