Reklama

Mass media i demokracja

Mass media i demokracja

01.05.2005
Czyta się kilka minut
W okresie przedwyborczym warto się zastanowić nad tym, jaką rolę pełnią w demokracji mass media i jaką pełnić powinny. Tematowi temu poświęcę kilka felietonów, bo też jest o czym mówić.
O

Otóż nowoczesna demokracja opiera się na debacie publicznej. Ponieważ nie możemy jako wszyscy obywatele jednego państwa spotkać się na forum, czyli na jednym, największym nawet placu, to mamy reprezentantów. Ponieważ jednak wiele spraw albo nie podlega decyzji ustawodawczej, albo wymaga ukształtowania silnej opinii publicznej, albo po prostu potrzebuje przedyskutowania, więc prowadzimy publiczne debaty. I można zarysować następujący trójkąt: demokracja - debata publiczna - mass media. Rola mass mediów nie sprowadza się do praktycznego umożliwiania debaty publicznej, ale media powinny ją także inspirować i do pewnego stopnia nią kierować.

Jakie jednak wymagania musimy stawiać debacie publicznej? Jak każda debata powinna - jeżeli ma doprowadzić do jakichkolwiek rozsądnych i praktycznych skutków - być toczona we wspólnym języku, w języku akceptowanym przez...

4032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]