Reklama

Ładowanie...

Alarm dla mediów

14.01.2009
Czyta się kilka minut
Dyskutują: Jarosław Kurski (Gazeta Wyborcza), Tomasz Lis (TVP), Paweł Lisicki (Rzeczpospolita) i Piotr Zaremba (Dziennik). Pytają: Dariusz Jaworski i Piotr Mucharski
Od lewej: Tomasz Lis , Paweł Lisicki, Piotr Zaremba i Jarosław Kurski w redakcji miesięcznika „Więź”, Warszawa, 5 stycznia 2009 r. /fot. Wojciech Gadomski
D

Dariusz Jaworski, Piotr Mucharski: Zaprosiliśmy Panów do dyskusji o stanie polskich mediów. Na pewno będziecie się spierać, lecz w jednej kwestii panuje zgoda: jest bardzo źle... Jakie są, Panów zdaniem, największe grzechy polskiego dziennikarstwa?

Tomasz Lis: Widzę dwa grzechy główne. Pierwszym jest prowincjonalizm. W momencie, kiedy Polska jest wreszcie - instytucjonalnie, kulturowo i emocjonalnie - tak blisko Zachodu jak nigdy dotąd, polskie media są od problemów, którymi żyje Zachód, daleko jak jeszcze nigdy po 1989 r. Najistotniejsze dyskusje prowadzone w krajach zachodnioeuropejskich czy w Ameryce są w polskiej prasie i telewizji niemal niezauważane.

Drugim grzechem jest to, że my, dziennikarze, jesteśmy sobą zaabsorbowani w stopniu, który nie ma precedensu w żadnym innym kraju, gdzie panuje wolność słowa. Jest...

29125

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]