Reklama

Mary i Maria czekają na papieża

Mary i Maria czekają na papieża

20.09.2015
Czyta się kilka minut
To może być najważniejsza jak dotąd pielgrzymka Franciszka. Czy papież przekona Amerykanów do swoich poglądów na ekologię i gospodarkę?
Mural w pobliżu hali Madison Square Garden, w której Franciszek odprawi mszę, wrzesień 2015 r. Fot. Dennis van Tine / GEISLER-FOTOPRES / DPA / CORBIS
W

Wschodni lub – jak mówią miejscowi – „hiszpański” Harlem. Gdzieś między Drugą a Trzecią Aleją siatka przecznic nagle się załamuje. Między blokami z czerwonej cegły nie tak łatwo znaleźć adres przy Sto Trzynastej Ulicy. To właśnie pośród takiego blokowiska, w sercu projects, czyli budynków komunalnych dla mieszkańców o niższych dochodach, stoi niewielki kościółek i wcale nie tak duża szkoła parafialna.

O katolickiej podstawówce Our Lady Queen of Heaven usłyszeli wszyscy, gdy ogłoszono program papieskiej pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych (22-27 września). Właśnie tutaj Franciszek spotka się z uczniami – imigrantami i uchodźcami – także tymi, którzy dotarli do USA bez opieki dorosłych. Teraz wielu z nich korzysta z zasiłków społecznych.

Drugi pracodawca USA

Na przełomie XIX i XX w. amerykańscy katolicy tworzyli równoległe społeczeństwo:...

10679

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]