Reklama

Mary i Maria czekają na papieża

20.09.2015
Czyta się kilka minut
To może być najważniejsza jak dotąd pielgrzymka Franciszka. Czy papież przekona Amerykanów do swoich poglądów na ekologię i gospodarkę?
Mural w pobliżu hali Madison Square Garden, w której Franciszek odprawi mszę, wrzesień 2015 r. Fot. Dennis van Tine / GEISLER-FOTOPRES / DPA / CORBIS
W

Wschodni lub – jak mówią miejscowi – „hiszpański” Harlem. Gdzieś między Drugą a Trzecią Aleją siatka przecznic nagle się załamuje. Między blokami z czerwonej cegły nie tak łatwo znaleźć adres przy Sto Trzynastej Ulicy. To właśnie pośród takiego blokowiska, w sercu projects, czyli budynków komunalnych dla mieszkańców o niższych dochodach, stoi niewielki kościółek i wcale nie tak duża szkoła parafialna.

O katolickiej podstawówce Our Lady Queen of Heaven usłyszeli wszyscy, gdy ogłoszono program papieskiej pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych (22-27 września). Właśnie tutaj Franciszek spotka się z uczniami – imigrantami i uchodźcami – także tymi, którzy dotarli do USA bez opieki dorosłych. Teraz wielu z nich korzysta z zasiłków społecznych.

Drugi pracodawca USA

Na przełomie XIX i XX w. amerykańscy katolicy tworzyli równoległe społeczeństwo:...

10679

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]