Reklama

Mary i Maria czekają na papieża

Mary i Maria czekają na papieża

20.09.2015
Czyta się kilka minut
To może być najważniejsza jak dotąd pielgrzymka Franciszka. Czy papież przekona Amerykanów do swoich poglądów na ekologię i gospodarkę?
Mural w pobliżu hali Madison Square Garden, w której Franciszek odprawi mszę, wrzesień 2015 r. Fot. Dennis van Tine / GEISLER-FOTOPRES / DPA / CORBIS
W

Wschodni lub – jak mówią miejscowi – „hiszpański” Harlem. Gdzieś między Drugą a Trzecią Aleją siatka przecznic nagle się załamuje. Między blokami z czerwonej cegły nie tak łatwo znaleźć adres przy Sto Trzynastej Ulicy. To właśnie pośród takiego blokowiska, w sercu projects, czyli budynków komunalnych dla mieszkańców o niższych dochodach, stoi niewielki kościółek i wcale nie tak duża szkoła parafialna.

O katolickiej podstawówce Our Lady Queen of Heaven usłyszeli wszyscy, gdy ogłoszono program papieskiej pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych (22-27 września). Właśnie tutaj Franciszek spotka się z uczniami – imigrantami i uchodźcami – także tymi, którzy dotarli do USA bez opieki dorosłych. Teraz wielu z nich korzysta z zasiłków społecznych.

Drugi pracodawca USA

Na przełomie XIX i XX w. amerykańscy katolicy tworzyli równoległe społeczeństwo:...

10679

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]