Reklama

Marta już tu nie mieszka

Marta już tu nie mieszka

18.02.2008
Czyta się kilka minut
"Jesteśmy stworzeni dla kogoś innego, jesteśmy w jakimś sensie półludźmi". Młoda zakonnica opowiada o swoim wyborze samotniczego życia w zakonie.
D

Dlaczego właśnie ty?", "Dlaczego właśnie tam?" - te pytania wyrywają się często samoistnie, kiedy się okazuje, że ktoś z naszych bliskich czy znajomych decyduje się wstąpić do klasztoru. Seminarium? Taki wybór można jeszcze zrozumieć, chociaż i to dla wielu bywa trudne do pojęcia. Jeden ze znajomych, głęboko poruszony spotkaniem z Małymi Braćmi Jezusa, wyznał: "Prawda ich życia jest porywająca, ale jak żyć bez kobiety? To niewyobrażalne!".

Cóż dopiero pójście do klasztoru, i to jeszcze o tak surowej regule jak na przykład kartuzi czy karmelitanki. Jak można dobrowolnie zgodzić się na życie w zamknięciu, milczeniu i - co chyba dla współczesnego człowieka najtrudniejsze - w absolutnym posłuszeństwie?

Kurnik i kaplica

To "dlaczego" tak poruszyło szwedzką dokumentalistkę (choć na początku swego filmu wyznaje: "Ja...

7721

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]