Reklama

Małżeńskie szaleństwo

Małżeńskie szaleństwo

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Jeśli rozwód jest bezbolesny, to znaczy, że partnerzy coś ukrywają. Rozstajemy się przecież z częścią nas samych – ze sobą taką, która kiedyś wybrała tego człowieka, była w nim zakochana. Po czymś takim trzeba przejść żałobę.
il. Małgorzata Nowak
B

BEATA CHOMĄTOWSKA: Bierzemy ślub. Po co właściwie?
ZOFIA MILSKA-WRZOSIŃSKA: Raczej dlaczego niż po coś. Na skutek uczenia się społecznego. Dzieci dowiadują się bardzo wcześnie, że dorośli tak robią, tak było zawsze, ich rodzice i dziadkowie też brali ślub, to robią rówieśnicy, więc jest oczywiste, że i oni. Wbrew pozorom ten czynnik mocno wpływa na nasze zachowania. To, co jest wokół, wyznacza naszą normę.
Dziś jednak, gdy wokół coraz więcej wolnych związków, nie ma takiej presji.
Presji nie ma, ale jest zachęta. Tyle ekscytacji, ważności wokół nas, trzeba mieć ważne powody, by zrezygnować z czegoś, co będąc kwintesencją normalności, jest jednocześnie tak niezwykłe. Poza tym przez całe tysiąclecia małżeństwo było instytucją o mocnym społecznym zakorzenieniu, i przez to niezbędną. Stanowiło ochronę: dla kobiety w...

21461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przyznam się, że bardzo się boję tekstów pani ZMW, zawsze znajdę kilka fragmentów które odnoszą się do mnie. I wcale nie jest to zazwyczaj przyjemne.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]